דבר מלכות ויקהל: התחיל קיבוץ גליות

השיחה שנאמרה בפרשת ויקהל תשנ"ב לא עבר הגהה כראוי, עקב האירוע ביום שני, כ"ז באדר. למרות זאת, הסקירה הקצרה (נקרא "ראשי דברים") שנכתבה והוצגה בפני הרבי כל שבועה ככן עברה הגהה של הרבי עם תיקונים, דבר יוצא מן הכלל.

בראשי דברים של השיחה, כמתוב:

רואים במוחש שכבר התחיל (משך זמן לפנ"ז) בפועל ובפשטות קיום ההבטחה ד"יוסיף אדנ-י שנית ידו גו' ואסף נדחי ישראל ונפוצות יהודה יקבץ מארבע כנפות הארץ" – בהקיבוץ גלויות דרבים מבנ"י ממדינות שונות בעולם לארצנו הקדושה בחסד וברחמים [ומתחיל מרבותינו נשיאינו – שבמשך זמן הגלות לא עלו לארץ ישראל (גם לא לביקור בלבד) — ונסיעתו של כ"ק מו"ח אדמו"ר לארץ ישראל לא היתה לשם ביקור בארץ ישראל, אלא…שביציאתו ממדינה ההיא ניטלה ממנו האפשרות לבקר בהיכלי קודש ציוני הוד כבוד אבותיו נשיאי החסידות (בליובאוויטש ובראסטוב), ולכן ברצונו לבקר במקומות הקודש בארץ הקודש.] 

במשך כל השנים הקודמות של הנהגת הרבי, הרבי היה נחרץ באומרו שעולייתם של המוני יהודים לארץ ישראל אין זו קיבוץ גלויות — כי קיבוץ גלויות יעשה על ידי משיח. אבל כאן, הרבי מחדש שזה אכן קיבוץ גוליוץ!? אנו יכולים לומר השינוי הוא, שבעת השיחה, העלייה של היהודים (בפרט מברית המועצות לשעבר) באה על ידי משיח עצמו, ובכך היא אכן ממלאת את הדרישה של קיבוץ גוליות!

יש לציין כי לביטוי זה, "קיבוץ גוליות", יש משמעות כבירה. הרמב"ם פוסק שמשיח נחשב "ודאי" על ידי זה שהוא מקבץ גלויות. "אִם עָשָׂה וְהִצְלִיחַ וּבָנָה מִקְדָּשׁ בִּמְקוֹמוֹ וְקִבֵּץ נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל הֲרֵי זֶה מָשִׁיחַ בְּוַדַּאי.".

בנוסף לכך, הרבי מסביר (בקונטרס בית רבינו שבבבל) שפסק הרמב"ם שמשיח "בונה את המקדש במקומו", מרמז לא רק למקומו של המקדש אלא מקומו של מלך המשיח עוד בזמן הגלות לפני שהוא גואל את ישראל. כי הרבי מסביר במקום אחר (מאמר ד"ה "גדול יה' כבוד הבית הזה…")

ויש להוסיף, דהטעם שבלקו"ת מדבר במעלת גאולה השלישית הוא, כי הגאולה השלישית היא נעלית יותר מהמעלה דביהמ"ק השלישי. כמובן מזה שהגאולה (קיבוץ גליות) תהי' לאחרי בנין ביהמ"ק. אלא שגם מעלה זו באה ע"י ביהמ"ק השלישי (שלכן היא נלמדת (בלקו"ת) מהמעלה דביהמ"ק השלישי) כי בבנין ביהמ"ק השלישי יהיו כלולים כל הענינים והמעלות שיהיו לאח"ז.

שהרבי יכול לומר שהתחילה כבר קבוץ גלויות, מחייב שיש כבר בית המקדש שמאפשר אותה. לפיכך, אנו מבינים ש-770 הוא לא רק המקום שבו יתגלה המקדש לעתיד, אלא למעשה הוא כיום בית המקדש במקומו (מקום המשיח לפני הגאולה, בהתאם לפסק ההלכה של הרמב"ם)! כי אם לא היה בית המקדש, אין יכולת לקיבוץ גוליות!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s