מלחמה באוקראינה מול תקופה חדשה?

אם למדת את השיחה של דבר מלכות משפטים (או קראת את סקירת השיחה שלנו), אתה כבר יודע על דבר הצהרת הרבי מלפני למעלה מ-30 שנה שכבר נכנסנו ל"תקופה חדשה ביחסי מדינות העולם – ביטול מצב של מלחמות בין מדינות העולם, שיתבטא גם בצמצום וביטול כלי נשק, ועד לשלום ואחדות, שיתוף פעולה ועזרה הדדית בין מדינות העולם לטובת האנושות כולה."  במהלך השיחה הרבי חוזר מספר פעמים על הביטוי "מדינות העולם".  זה מצביע על כך שתקופה החדשה שעלי' הרבי מודיע לא בהכרח יהיה קץ מוחלט לשפיכות דמים או לחימה.  אלא, שהסכסוכים לא יהיו בין מדינה אחת לחברתה (כפי שהיה לאורך ההיסטוריה).

למעשה בעולם מאז שנאמר שיחה זו, מלחמות בין מדינות הפכו כמעט ללא קיימות.  נכון שהיו הרבה סכסוכים עקובים מדם: מלחמות אזרחים,State Based Wars התקוממויות מורדים ומלחמות נגד גופי טרור האיסלמי המשיכו לגבות קורבנות.  אבל מלחמות בין מדינות?  כמעט הפסיקו לחלוטין!  את דברי הרבי אפשר לראות בראיה מוחשית, בסטטיסטיקה מדוייקת! (ראה את הטבלה)

אולם, בכ"ד באדר תשפ"ב (2022) קרה דבר שבמבט ראשון פועל בניגוד להתגשמות דבריו של הנביא ישעיהו על "לא ישא גוי אל גוי חרב": הצבאRussia Invades Ukraine Headline הרוסי פלש לאוקראינה.  מלחמה בין מדינות, כמשמעותה.  מאורעה של "סדר העולם הישן" שבו מדינה שיש לה טענה נגד מדינה אחרת לוקחת את העניינים לידיה באמצעות כוח צבאי. רבים חשו צורך להתעמת עם השאלה: איך מלחמה זו באוקראינה מתיישבת עם תקופה החדשה שעלי'ה דיבר הרבי בשיחה של פרשת משפטים?

על פניו, המלחמה באוקראינה בהחלט נראית כמו "מהמורת הדרך" שדורשת הסבר.  אבל, על ידי קצת רקע, נראה שבאמת אין כאן שאלה.  ולהסביר:

אם נחזור לשנת תנש"א (המקבילה ל-1990/1991) נמצא את עצמנו מסתכלים על מלחמת המפרץ. עיראק, בראשות סדאם חוסיין, ימ"ש, טענה כיIraqDesertStorm1991_Planes מדינת כווית העצמאית אינה באמת ובצדק מדינה עצמאית, אלא שטח עיראקי היסטורי.  עיראק תקפה וכבשה את כווית.  כתגובה, חברו יחד קואליציה של כ-35 מדינות, בתמיכת הסנקציות של האו"ם, כדי לגרש את עיראק מכווית ולהחזיר את ריבונותה של כווית לממשלה הקודמת.  למעשה הם אמרו: "הרבי מליובאוויטש הכריז שמלחמות בין מדינות מתבטלים, ולכן לא מקבלים את פלישתך לכווית!"

הלחימה – מבצע סופת מדבר – החלה בראש חודש שבט תנש"א.  ימים ספורים לאחר מכן, שבת פרשת בא, דיבר הרבי על אירועי בהתוועדות ב-770. בין היתר דיבר הרבי על "מלך בבל" (לכאורה התייחסות לסדאם חוסיין) – שהרסו את הארמונו, שהוא נרדף, ללא תקשורת עם חייליו, שהוא נודד ממקום למקום ללא מנוחה, שקיומו בסכנה.  למעשה, לקואליציה לא היו תוכניות להדיח את סדאם, שבאותה תקופה הורה בנוחות על ירי טילי SCUD לעבר ישראל ממוקד הפיקוד הצבאי שלו.  מה שהרבי תיאר בהתוועדות לא תאם את המציאות בשטח.  אחד מחבר'ה ה-"חוזרים" ומניחים של השיחות, (י.י. יעקבסון) מספר כי קיבל טלפון באותה לילה ממזכירו של הרבי ר' לייבל גרונר.  נאמר לו בשם הרבי לא לפרסם את חלקי השיחה שדיברו על המלחמה.*  הרבי אמר על זה "עוד יבוא הזמן" (פסוק בנביא חבקוק לגבי הגאולה).

כידוע, מלחמת המפרץ הסתיימה לאחר כשישה שבועות. צבאו של סדאם חוסיין הובס, אך סדאם עצמו נשאר בשלטון בתקיפות.  שנה לאחר מכן,  תשנ"ב, אמר הרבי וערך לדפוס את שיחת פרשת משפטים, שנבה הוא קובע כי העולם נכנס ל"תקופה חדשה ביחסי מדינות העולם – ביטול מצב של מלחמות בין מדינות העולם".

אחת-עשרה שנים לאחר מכן (12 שנים ליום (פורים) שבו הסתיימה מלחמת המפרץ הראשונה), יצאה לדרך מלחמת המפרץ השניי'. הפעם, סדאם חוסיין היה על הכוונת, והוא אכן נאלץ לברוח מארמונו, נודד ממקום למקום, מסתתר, ללא קשר עם חייליו – בדיוק הפרטים שאמר הרבי בשיחת פרשת בא בשנת תנש"א!

מה זה אומר בנידון: כאשר הרבי ערך את השיחה של פרשת משפטים לפרסום בשנת תשנ"ב, הוא ידע היטב שתהיה מלחמה נוספת בעיראק.  כאשר הרבי פירסם שהעולם נכנס ל-"תקופה חדשה ביחסי מדינות העולם – ביטול מצב של מלחמות בין מדינות העולם", בבירור אין הכוונה שלא יהיו לעולם עוד מלחמה בין מדינות!  לפיכך, השאלה כיצד רוסיה יכולה לפלוש לאוקראינה אפילו לא מתחילה.  בפרט כאשר תגובת העולם למלחמה באוקראינה דומה מאוד להמתרחש בשנת תנש"א: אומות העולם מסרבות לקבל שמדינה אחת יכולה לפלוש למדינה אחרת.  והן משתמשות בשיטות רבות ושונות (צבאיות, כלכליות וכו') כדי "לשכנע" את וולדימיר פוטין להפסיק את המבצעים הצבאיים ולפתור את המשבר ללא לחימה.

לסיכום: השיחה של פרשת משפטים תשנ"ב לא אומר לנו שמלחמות בין מדינה למדינה כבר נפבסקו לגמרי (מאחר שהרבי ידע שעוד יחליטו להדיח את סדאם חוסיין).  אלא שאצל מדינות העולם זה כבר לא התנהגות מקובלת.  הם סירבו לקבל את זה כשסדאם חוסיין עשה כך. הם מסרבים לקבל את זה עכשיו כשוולדימיר פוטין עושה כך.  העולם באמת נכנס לתקופה חדשה, ולמעשה המלחמה באוקראינה מוכיחה לכך שדברי הרבי נכונים ונצחיים!

יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד!


* השיחה הזאת התגלתה בזמן מלחמת המפרץ השניי' (תשס"ג/2003).  להלן קישור לשיחה בלשון הקודש: שיחה הלא מודפסת — בא תנש"א_לח"ק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s